Menu

Piotrek łamie schematy

Blog o sposobach myślenia i analizowania różnych zdarzeń

Wielka Lechia fakt czy kłamstwo?

ralfik33

Temat bardzo gorący i bardzo trudny do rozstrzygnięcia, natomiast aby znaleźć rozwiązanie trzeba się w niego nieco zagłębić.

Zacznijmy od początku, kilka lat temu Pan Paweł Szydłowski historyk żywienia Uniwersytetu w Vancouver, który zajmuje się z tego co rozumiem czasami głównie starożytnymi odkrył zapisy mogące dotyczyć Państwa Lechii sama nazwa w różnych kulturach była różnie nazywana do czasów obecnych funkcjonuje w krajach wschodnich określenie Lechistan dotyczące Polski. Zaczął się tym coraz bardziej interesować znajdować nowe źródła, które były zapomniane lub wykluczone przez naukę jako mało wiarygodne. Te źródła to zarówno Polskie i zagraniczne. Zainteresowanie to na tyle urosło w skalę, że coraz więcej osób zaangażowało się w proces poszukiwania informacji. Od pewnego czasu liczba osób na You Tube, które się tym zajmują jest wielka, głównie z uwagi na oglądalność i chęci zysku ale są i ciekawe postacie, które docierają do coraz to nowych informacji i źródeł. Z tego co udało mi się usłyszeć Duńskich, Arabkich, Niemieckich, Rzymskich, no i sławna mapa Brytyjska (której jedna z wersji została skrytykowana). Ważny w tym jest również fakt, że Rosja również ma wątpliwości co do prawdziwości własnej historii i mówi się nawet wśród poważnych historyków o Wielkiej Tartarii. Co by wskazywało, że jakiś czas temu np. przy rewolucji komunistycznej ktoś mógł napisać własną historię na nowo na potrzeby nowej władzy, w Polsce mogło się to również wydarzyć np. przy okazji zaborów gdzie przecież jest oczywiste i niepodważalne, że była prowadzona polityka wynarodowienia i pozbawianie kultury polaków. Natomiast czy tak się stało tego nie da się na razie rozstrzygnąć.

Na potwierdzenie jest wiele elementów kultury materialnej od kurchanów po malowidła i monety, i wiele innych, które mają uwiarygodnić całą teorię. Istnieją też badania genetyczne Słowian, które potwierdzają, ze żyjemy na tym terenie minimum 7 tys lat, chodź oficjalna nauka uważa, ze około 7-8 wieku n.e. przywędrowaliśmy znad Dniepru i byliśmy mało zaawansowaną kulturą. Są też książki Pana Bieszka, które nawet otrzymałem w prezencie natomiast po pobieżnym przejrzeniu nie stwierdziłem znamion naukowości teorii, które głosi. Natomiast coraz to nowe wykopaliska, każą jednak zastanawiać się i modyfikować historię podręcznikową. Niedawno Uniwersytet Rzeszowski odkrył niedaleko granicy z Ukrainą metropolię scytyjską podczas gdy oficjalnie nauka twierdziła, ze ich tu nie powinno być, a odkrywcy Lechii twierdzili jeszcze wcześniej, że jednak Scytowie tutaj byli. Takich faktów podważających oficjalną naukę jest wiele, nie będę ich opisywał zajęło by to zbyt wiele czasu, odsyłam do ludzi, którzy się tym zajmują.

Ostatnio pojawił się artykuł „dziennikarza” czy raczej hejtera który szkalował te rewelacje poprzez ich ośmieszanie. Nie znalazł się tam, żaden argument z wyjątkiem tego, ze nie zajmuje się tematem, żaden historyk ( Pan Szydłowski został delikatnie ominięty). No i mapa brytyjska, która w sposób oczywisty została przerobiona na potrzeby filmu aby była bardziej czytelna. Jak autor twierdził z powodu jej przerobienia była niewiarygodna. Jako ze lubię techniki manipulacji wiec nadmienię, że metoda ośmieszania, ataków personalnych, których synonimem jest określenie kogoś oszołomem została wymyślona przez agentów komunistycznych aby zdyskredytować polską opozycję w czasach kiedy walczyli o zmianę systemu. I tak należy traktować „artykuł” tej osoby, zero kompetencji i dobrej woli w zasadzie można by się zapytać kto mu zapłacił za ten hejt. Gdyby chciał rzetelnie podejść do sprawy zrobiły wywiad z historykiem zajmującym się tematem i wyjaśnił sporne kwestie, natomiast nie wysilił się lub wiedział, ze nie zdobędzie argumentów.

Poziom merytoryczny filmików na You Tube jest również mało naukowy, natomiast trudno się dziwić, jest ogrom informacji, które wymagają usystematyzowania i określenia jakiejś jednej teorii, bo czasami sami sobie zaprzeczają. Teorie te są nośne ponieważ kto nie chciałby pochodzić od wielkiego rodu czy narodu, który tworzyło mocarstwo.

Z drugiej strony mamy materiały naukowe, gdzie kościół cenzurował przez tysiąc lat jej treść. Warto zwrócić uwagę, że jeśli okazałyby się prawdą te rewelacje to na kościół zwróciłby się gniew ludu. Można by dojść do wniosku, że Kościół zniszczył całą kulturę, która istniała na tym terenie. Nie jest tajemnicą, że tak się działo, kościół mordował ludzi, którzy mieli inne zdanie niż oficjalne, palił księgi, gdzie opisywana była zdobyta przez tysiące lat wiedza i nie bez powodu czasy średniowiecza, gdzie trwała walka o dusze czyli nowy rodzaj władzy były nazywane wiekami ciemnymi. Ponieważ cała cywilizacja ludzka cofnęła się w rozwoju. To są fakty. Gdyby to była rzeczywiście prawda istnieje ogromna instytucja, ogrom historyków, wykształconych na katolickich uczelniach, ogromne zaplecze finansowe, intelektualne i infrastrukturalne które będzie bronić status quo.

Z drugiej strony mamy niedoskonałe domysły i teorie, które na razie można łatwo obalić.

Ostatnio byłem w Karpackiej Troi tj. osadzie sprzed 3,5 tyś lat odkrytej koło Jasła, gdzie przecież miało nie być cywilizacji, zastanowił mnie jeden fakt. Opowiada się tam historię ludów które żyły około 1,5 tyś lat przed Chrystusem a później Słowian, którzy zbudowali tam wielką i niezdobytą twierdzę w roku około 700 n.e. z komentarzem, że były to lud mniej zaawansowany kulturowo od poprzedników. Na moje pytanie co było pomiędzy tym okresem, gdzie zginęło 2000 lat, usłyszałem odpowiedź przewodnika, że badaczy nie interesował ten okres. No to gratulacje dla badaczy albo dla przewodnika, który nie znał odpowiedzi. Nie ma się co dziwić, że można mieć wątpliwości co do historii Polski.

Podsumowując myślę, że jest to proces stawiania pytań do prawdziwych historyków, którzy powinni wyjaśnić ogromnej części społeczeństwa dlaczego te teorie są niewiarygodne bez uciekania się do niskich sztuczek manipulacji, lub jeśli są kwestie na które nie znają odpowiedzi czytaj nie mają dowodów aby zaprzeczyć zacząć badać te zagadnienia, ponieważ materiału badawczego którym nikt się nie ma ochoty zająć jest sporo. I jako, że łamiemy schemat pytanie, nie ma ochoty czy interesu? Rosjanie bardziej poważnie podeszli do swojej ukrytej przeszłości i nauka zaczęła się tym interesować, cóż pojawił się również i interes a z tego co wiem Putin wspiera ten proces.

© Piotrek łamie schematy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci