Menu

Piotrek łamie schematy

Blog o sposobach myślenia i analizowania różnych zdarzeń

Dlaczego jesteśmy właśnie tacy?

ralfik33

Czy zastanawialiście się kiedyś, co sprawia że jedni ludzie są ekstrawertykami a inni introwertykami. Jedno mają szybką i celna ripostę a inni potrzebują czasu żeby coś pomyśleć i dopiero wtedy formułują wnioski.


Podzielę się refleksja, która nie musi być prawdą ale być może. Pewno to wymaga badań, ale do rzeczy. Ludzie bardzo różnią się od siebie w różnych wymiarach czasem dochodzi do sytuacji,  że spotka się dwoje ludzi niby mówią w tym samym języku ale tak jakby w innych, nie rozumieją się lub inaczej nadają na innych falach. Zastanawiam się dlaczego tak jest, oczywiście jest jeszcze inna rzecz tj ludzie dążą do szybkiej oceny sytuacji w jakiej się znajdują i tutaj czeka jeszcze jedna pułapka umysłu, dokonujemy ocen według swoich filtrów jakie mamy w  zainstalowane w głowie.


Uważam że człowiek jest taki jaki jest poprzez pewne zasoby jakiś otrzymał i doświadczenia ale tym drugim na razie nie będę się zajmował. Mianowicie jakie mamy zasoby?

Po pierwsze otrzymaliśmy zmysły. Jedni bardziej doskonale w pewnym wymiarze a inni mniej. Wymiarów jest kilka: wymiar duchowy, uczuciowy i emocjonalny to jednak są chyba oddzielne wymiary, wymiar rozumu (logiki), i bezpośredniej percepcji np. Dotykowej, słuchowej, wzrokowej, smaku. Dlatego mówi się że ktoś ma słuch absolutny, istnieją zawody związane z poczuciem smaku, jedne osoby są bardziej wrażliwe na sztukę wizualną a inne mniej.

Postaram się to opisać na zasadzie porównania. Percepcja to zespól aparatów fotograficznych w jakie jesteśmy wyposażeni przez naturę, w każdej dziedzinie mamy inny aparat o innej rozdzielczości, obraz jest szerszy, węższy, wyraźniejszy lub odwrotnie. Najłatwiej to porównać do sztuki, jedna osoba patrzy na obraz, widzi że szczegółami każdą kreskę, jest w stanie dostrzec genialność artysty nawet w prozaicznym obrazie a dla drugiej to tylko jakiś obrazek. Jedni dostrzegają szerszy kontekst tego obrazu a inni go zupełnie nie widzą, dostrzegając tylko to co najłatwiejsze do wypatrzenia.
Jedne osoby mają pewna duchowość inne zupełnie tego nie widzą i zastanawiają się co tym ludziom strzeliło do głowy i tak samo z emocjami, uczuciami i logika. 


Drugi element to procesor, każdy człowiek ma swoją szybkość przetwarzania danych. Ale tu uwaga, Ci co je przetwarzają szybko, niekoniecznie są inteligentniejsi, po prostu często zdarza się że dostają obraz w małej rozdzielczości i ich oceny bywają szybkie, płytkie i odwrotnie czasem ten co długo myśli po prostu dostaje oraz w takiej rozdzielczości że potrzebuje dużo czasu żeby go przetworzyć. Osoby genialne mają co najmniej jeden aparat z bardzo dużą rozdzielczością i jednocześnie bardzo szybki procesor. Często zdarza się, że osoby genialne mają jakąś formę autyzmu, to tylko moja teoria ale być może ilość bodźców jakie do nich docierają są tak ogromne, że sobie z tym nie radzą. Nazywa się to chorobą Aspergera.

Jest i kolejna rzecz czyli doskonałość narządów, którymi się posługują. To jest rzecz po której bardzo często błędnie oceniamy ludzi, ponieważ nie dostrzegamy wnętrza danej osoby a tylko to co ona wyrazi.


I tak sportowcy są tacy którzy dysponują piękna technika ale zupełnie nie rozumieją gry, mają słaba percepcje. Tak samo z muzykami. Najczęściej dziś wybiera się piosenkarzy, którzy ładnie śpiewają ale teksty pisze ktoś inny. Są tacy, którzy świetnie mówią ale tylko tekst, który im ktoś przygotuje. Piłkarze, którzy świetnie grają ale ktoś musi im nakreślić co mają na boisku robić Itd. Przykładów można podawać w nieskończoność. Świat dostrzega te zależności dlatego też w każdej dziedzinie życia tworzą się specjalizacje, jedni piszą teksty inni śpiewają, ogromną rzadkością są ludzie, którzy potrafią robić obie te rzeczy na raz. Ich nazywamy artystami, czy w dziedzinie sztuki, sportu, nauki, duchowości. Oni tak naprawdę kreują rzeczywistość.


I tak dochodzimy to faktu, dlaczego ludzie nie rozumieją siebie nawzajem, po prostu mają inna percepcje tej samej rzeczywistości, inna szybkość dochodzenia do wniosków a także w inny sposób potrafią wyrazić to co myślą czy czują. Jeśli ktoś fotografuje miasto z góry aparatem który posiada 5 mpx, potrafi objąć obiektywem około 1/3 jego powierzchni. Zdjęcie powstaje szybko ale nie widzimy całej perspektywy miasta ani żadnych szczegółów, natomiast jesteśmy bardzo szybko w stanie ocenić czy miasto nam się podoba czy też nie. I przychodzi inny fotograf z innym aparatem, który posiada rozdzielczość 500 mpx i obejmuje około połowy miasta. Na zdjęciu można dostrzec nie tylko ukształtowanie terenu i kontury budynków czy obiektów ale nawet wyrazy twarzy przechodniów, elementy architektoniczne niewidoczne do tej pory, jego opinia nie będzie taka szybka ponieważ, weźmie pod uwagę znacznie więcej elementów, być może jakaś fontanna lub drzewo będzie na tyle urokliwa, że zmieni postrzeganie miasta, być może nawet do jego oceny weźmie pod uwagę mimikę i nastrój mieszkańców, i tutaj jednoznaczna ocena może nie tylko być długotrwała ale i bardzo trudna. Dlatego też się mówi, że intelektualiści bywają niezdecydowani. Może po prostu ich umysł dostarcza im tylu informacji, że bardzo trudno o jednoznaczną i szybką opinię.

Tutaj różnice w postrzeganiu świata się nie kończą, musimy wziąć jeszcze pod uwagę osobiste doświadczenia, emocje, edukację, wychowanie w środowisku jakim się dorastało opinie osób dla nas ważnych na dany temat, czyli to wszystko co nas kształtuje. Przez te wszystkie filtry przechodzą informację i dopiero wtedy w naszym umyśle pojawia się opinia. Jeśli widzimy z góry miasto, które z pozoru wydaje się mało ciekawe ale byliśmy w podobnym, mieliśmy miłe przeżycia, wtedy automatycznie inaczej będziemy postrzegać ten sam widok, jeśli ktoś z kogo zdaniem się liczmy wyraził jakąś opinię na ten temat również weźmiemy to pod uwagę, nawet często nieświadomie.

Dlatego często mówi się ile osób tyle opinii. Jest ich nieskończona ilość ponieważ każdy z nas ma inną percepcję, w inny sposób myśli, ma inne filtry przez które przechodzi informacja i jeszcze w inny sposób potrafi ją przekazać. Ta mnogość tworzy również piękno tego świata, pewien chaos, którym jednak sterują reguły. Każda kultura geograficznie daleka od siebie stworzyła inny język, inne wzornictwo inna filozofię czy religię, ale co do zasady to wszystko działa wszędzie podobnie. To kształotowanie się filtrów powoduje że różnice wciąż narastały, obecnie w czasie kiedy w intrenecie w każdym kraju możemy zobaczyć to samo, kultura się ujednolica. Tracimy piękno odległych czasów a idziemy powoli w kierunku kultury globalnej. Z jednej strony pomaga się nam porozumiewać a z drugiej nie ma już takiego zaskoczenia. Do kultury należy na pewno uwaględnić kwestie klimatu, ukształtowania terenu i wiele innych, które determinują sposób życia.

Do tego wszystkiego należało by dodać, że każdy człowiek rodzi się z różnymi cechami osobowości, istnieje kilka typologii osobowości najczęściej można spotkać MBTI jako podstawową, która dzieli nas na 16 podstawowych typów osobowości, zespołów cech z którymi się rodzimy, ale są i przecież cechy dziedziczone, które mamy wykształcone w sowich rodzinach od setek lat. I tak dochodzimy do wniosku, że jesteśmy jedynym niepowtarzalnym egzemplarzem ludzkim jaki kiedykolwiek istniał.

© Piotrek łamie schematy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci